fbpx

Máte svatbu v době Koronavirové pandemie?

Řešíte co s naplánovanou svatbu v této nelehké Koronavirové situaci? V tomto článku se dozvíte pár rad a doporučení, které by se Vám mohly hodit.

Rok 2020 byl z hlediska počtu svateb nejvyhledávanějším rokem a dle odhadu mělo letos uzavřít manželství až o 20% více párů, než tomu bylo v letech předcházejících. Letos mělo podle odhadů proběhnout zhruba 60 tisíc svateb.

Letní svatby nerušte hned, vyčkejte

Nedělejte v současné situaci unáhlená rozhodnutí a svatby zbytečně nerušte, pokud to není nezbytně nutné. Počkejte do nejzazšího termínu, sledujte aktuální vládní nařízení a všechno do té doby promyslete s čistou hlavou. Pokud se o termín své svatby bojíte – nenechávejte ještě tisknout oznámení či si vyrývat datum svatby třeba na prstýnky. To jsou všechno věci, které počkají.

Svatba na podzim nebo v zimě?

Pokud se rozhodnete, že na prstýnku přece jenom chcete mít vyryt rok 2020, zkuste se zaměřit na pozdní podzim nebo zimní měsíce. Jednak bude mít taková svatba své ojedinělé kouzlo (zima nabídne krásné a odlišné svatební fotky, a také stmelí hosty – netoulají se vám na procházkách), ale také máte daleko vyšší šanci na to, že se vám podaří sehnat dodavatele, po kterých toužíte a třeba i za výhodnější ceny.

Svatbu raději přesuňte až na příští rok

Hlavním úkolem u přesunutí svatby je nejprve zkontaktovat místo svatby a veškeré dodavatele. A položit jim otázku, jak je to se zaplacenou zálohou při přesunutí svatby na jiný termín. Většina z nich situaci velmi dobře chápe a navrhne vám volné termíny. Je ale skoro jisté, že všichni vámi vybraní svatební dodavatelé nebudou mít v náhradní termín čas. Zvažte proto, zda raději celou svatbu nepřesunout až na příští rok. Dále je třeba mít na paměti, že naše státní hranice se také jen tak neotevřou a dle vyjádření pana profesora Prymuly by mohli být zcela zařené minimálně do konce letošního roku. Pokud tedy plánujete i svatební hosty ze zahraničí, příští, nebo přes příští rok se jeví jako rozumná alternativa.

A ještě jedno řešení by tady bylo

V době nouzového stavu jsou všechny uzavřené sňatky neplatné, ale co si počkat a hned po skončení karantény se vzít  jen ve čtyřech, na místě, které máte rádi nebo se vám líbí a párty přesunout na jiné datum? Ať už ještě letos nebo jiný rok? Pokud k obřadu přizvete minimálně fotografa a kameramana, budete ji moci zprostředkovat i všem hostů na vaší budoucí svatební párty. A i taková „mini svatba“ může mít svůj půvab. Třeba v tom, že budete mít možnost věnovat se opravdu a výhradně jeden druhému a obřad tak dostane úplně jiný nádech. Místo párty pak můžete buďto sami dva nebo s případnými svědky (pokud žádné nemáte, přidělí vám je matrika) absolvovat například zajímavý výlet, večerní wellness, užít si prodloužený víkend na nějakém zajímavém místě nebo se věnovat focení a natáčení i několik hodin. To už je na vás.

Dalším krokem, a to krokem velmi důležitým, plánujte v tuto chvíli dál a také plaťte svým dodavatelům zálohy. V tuto chvíli si musíme všichni uvědomit, že bez vzájemné podpory nedojdeme daleko. Pokud vám dodavatelé vyjdou vstříc s přesunem svatby, neodkládejte placení záloh a pomozte jim přežít tyto krušné měsíce bez příjmu.

Sdílet