1

HOW MUCH DOES A PACKAGE COST?

Wedding packages vary in price based on your needs! For specific details on pricing please contact me.

2

HOW LONG DOES IT TAKE TO GET MY WEDDING FILMS?

Post-production on your wedding video/photos is a very detail oriented process, from finding the perfect music, to the perfect color grade, I never want to rush the process. Most wedding videos/photos are completed within 2 months of your wedding date. If for some reason it will be longer, I will contact you directly and let you know what the schedule will be!

3

PRACUJETE SÁM?

S nárustém poptávek jsem do svého týmu přibral fotografa a kameramana, kteří mě jsou schopni nahradit v případě, že termín mám již obsazený. Postprodukci však dělám vždy sám neboť tento proces je klíčový. Pro zachycení více momentů a tvorbu vedlejších záběrů si lze připlatit za druhého kameramana či fotografa.

4

WILL YOU TRAVEL TO MY WEDDING LOCATION?

I LOVE to travel. I enjoy filming/shooting new places and venturing to fun destinations. If your wedding is over 60 kilometres outside of the Kromeriz (Czech republic) metro area I can discuss any travel costs with you personally during the booking process.

5

CO OBSAHUJE BALÍČEK FOCENÍ?

V současné době mám v nabídce pouze možnost celodenního focení. Zahrnuje 10 hodin focení, úpravu 200 ks fotografií a předsvatební schůzku. Dle dohody lze zajistit i tisk jednotlivých fotografií ve špičkové kvalitě nebo celou fotoknihu.

6

CO OBSAHUJE BALÍČEK NATÁČENÍ?

V současné době mám v nabídce pouze možnost celodenního natáčení. Zahrnuje 10 hodin natáčení, střih, ozvučení, barvení spotu v délce 2 – 4 minuty a předsvatební schůzku. Dle dohody lze vytvořit i dokument, což je střih cca 25 – 45 minutového videa z celého dne.

7

HOW IS MUSIC CHOSEN?

Each film is unique and music is an important part of that. I will carefully select music for each edit with tracks I license for each film.

8

OSOBNÍ PREZENTACE DÍLA

Natáčením Vaší svatby souhlasíte s uveřejněním díla pro osobní prezentaci, pakliže není dohodnuto předem jinak.

9

HOW ARE PAYMENTS SET UP?

1/2 payment retainer due on signing agreement to secure your event date. 1/2 payment due 3 days prior to event date.

10

HOW IS MY FINAL PRODUCT DELIVERED?

Your videos or photos will be delivered to you online through Vimeo (digital download available) and Facebook (which is usually the best way to share). USB handmade thumb drives (+300 CZK), hard drives, if you desire!

CONTACT

FOR ANY OTHER QUESTIONS, PLEASE CONTACT ME.