Proč je lepší mít dva kameramany na svatbě?

Mnoho párů se rozhoduje jestli zvolit variantu s jedním kameramanem nebo se dvěma. Krásné video se dá natočit i v jednom, ale když jsme dva, dodá nám to několik výhod, jak video můžeme posunout kvalitou na lepší úroveň. Pokud Vám stačí jen 2 – 4 minutový klip, tak mít druhého kameramana je určitý benefit a ve výsledném zpracování rozdíl poznáte, ale ne tolik jako u delšího filmu, který může mít i 25 minut.

Pokusil jsem se zvýraznit několik zásadních bodů, proč je obrovská výhoda mít druhého kameramana pokud máte objednaný i delší film.

Přípravy

  • Když ráno dorazíme na lokaci, jeden může začít natáčet například letecké záběry místa a následně prostředí, kde se svatba odehrává, zatímco druhý zachycuje momenty příprav ženicha a nevěsty
  • Často jsou svatby, kdy se ženich připravuje jinde než nevěsta a nebo se přípravy odehrávají ve stejnou dobu. V takovém případě ve dvou se můžeme rozdělit a mít tak vše zachycené
  • U 7 z 10 svateb se stává, že se ráno nestíhá a přípravy nevěsty se dotahují na poslední chvíli před obřadem. Když jsme dva, jeden může zůstat u nevěsty a druhý už může chystat techniku a zvuk na obřadě. V případě jednoho kameramana v takovém případě si musí vybrat, jestli přípravy nevěsty nebo obřad a jasné je, že to bude obřad

Obřad

  • Když nevěsta kráčí k oltáři, je to jeden z nejemotivnějších okamžiků svatby. Jenže ve stejný moment se odehrávají dva zásadní okamžiky, které je dobré na videu mít zachycené – příchod nevěsty a reakce ženicha, když pozoruje jak k němu nevěsta postupně kráčí. Někdy ženich právě emoce neudrží a rozpláče se a tohle nemít natočené je prostě škoda.
  • Během obřadu, obzvlášť u civilních, které jsou krátké není dostatek prostoru k natočení například hostů. Druhý kameraman se může zaměřit celkově na hosty.
  • Když si říkáte sliby, ve dvou může jeden snímat ženicha druhý nevěstu. Díky tomu budeme moci prostříhávat mezi kamery v reálném čase podle emocí.

První tanec

  • U prvního tance pokud budete chtít celý záznam, tak ve variantě dvou kameramanů jeden zabírá celý čas novomanžele a druhý hosty a celkové záběry z větší dálky. Výhoda je, že můžeme v reálném čase měnit úhly kamery. Když je kameraman sám, musí přebíhat, aby natočil více úhlů a tím pádem není možné zachytit celý záznam tance, pokud se nedomluvíme na jiné variantě natočení.

Proslovy

  • U proslovů má druhý kameraman také obrovskou roli. Jednak řeší zvuk, že opravdu mikrofon nahrává a pak během proslovů točí hosty, reakce novomanželů a takové záběry, které mají velký podíl na výsledné emoci.

Krájení dortu a házení kytice

  • Při krájení dortu točíme ve dvou vždy detail zakrojení nožem a zároveň z větší dálky novomanželé
  • U házení kytice může druhý kameraman využít třeba i dron

 

Sdílet

Mohlo by vás zajímat